Om Greens Boghandel

I 1954 kunne man i Lokalavisen Virumposten – i dag ‘Det Grønne Område’ – læse, at man planlagde et helt nyt butikstorv og tre højhuse tæt ved Sorgenfri Station. Se, det var et kundeunderlag for en boghandler! Der var 22 ansøgere til lejemålet i boghandlen, men Arvid Green blev den heldige. Han ville dog allerhelst have været kunstmaler, og derfor indrettede han også et galleri i kælderen.

 

Arvid Green, Privat foto


I 1956, den 2. juli, åbnede Greens Boghandel. Arvid havde selv tegnet interiøret i samarbejde med arkitekterne Johs. & Aage Paludan. Hele interiøret blev specialfremstillet i Oregon Pine. Bogladen udgjorde som i dag stueetagen, mens galleriet nedenunder udstillede danske farvelitografier og Nymølle Keramik.

Samme dag åbnede Danmarks første store private supermarked, selvbetjeningssupermarkedet SUMA og på mindre end en uge var alle butikkerne åbnet på torvet; en god stor isenkræmmer, en skohandel, Gadsbøl med dametøj osv.

Et familieforetagende

Arvid Green fik desværre kun otte gode aktive år som boghandler på Sorgenfri Torv. Han fik en hjerneblødning, som gjorde, at hans søn Johannes Green overtog forretningen tidligere end planlagt. Han var uddannet hos Arnold Busck i Købmagergade og var derefter seks år i udlandet som boghandler, først i Paris og derefter i New York. Han blev gift med sin Dorthe i 1967, og sammen var de indtil 2001 indbegrebet af Greens Boghandel på Sorgenfri Torv.

 

Johannes Green, privat foto

 

At Sorgenfri Torv ikke var et hvilket som helst butikstorv, bliver man klar over, når man læser, at en film med Nina og Frederik, „Kærlighedens Melodi”, delvist blev indspillet i Greens Boghandel. Bl.a. stod de og sang rundt om en af træpillerne foran forretningen. Medvirkende var Louis Armstrong, Clara Østø, Gunnar Lauring, Else Marie Hansen, Holger Juul Hansen og Christian Arhoff.

Ti år efter Nordtorvet stod færdigt, var Sydtorvet klar til indflytning. Greens Boghandel tegnede sig for et stort lokale på 550 m², hvor der kunne sidde 150 mennesker, Gallerie Green, hvor der blev lavet store udstillinger med Oluf Høst og Cobra-malerne. Richard Mortensen, professor på Kunstakademiet, lagde sine forelæsninger ud i galleriet. Der var også en stor udstilling af Sámal Joensen-Mikines, der var Færøernes første maler. William Heinesen havde skrevet en novelle i den anledning, og han rejste herned fra Færøerne. Novellen blev oplæst ved ferniseringen og nede på første række sad der en ny-slået nobelpristager, søn af en anden nobelpristager, han hed Aage Bohr. Aage Bohr boede her i Virum og var en meget, meget god kunde.

Igennem årene har Greens Boghandel stået for en del lokale bogudgivelser, fx „Fra Sorgenfri til Frederiksdal“. Ole Harkjærs lille bog „Tanker fra pavillonen“. „Sorgenfri Slotspark“ af Kitter Malling og Arne Ipsen med forord af Arveprinsesse Caroline Mathilde. Og Holger Rasmussens „Om Frilandsmuseet“. Jeppe Tønsberg skrev en bog i forbindelse med Virums 800-års jubilæum. „Det gamle Virum – og det nye“ blev udgivet med mange sjove billeder fra det tidlige Virum. Heldigvis fortsatte Søren Barslund med at udgive bøger fra lokalområdet. Bl.a. „Bogen om Sorgenfri Kirke”, Niels-Kristian Petersens lokalhistoriske bøger for slet ikke at tale om „Sorgenfrivang – et kulturmiljø” af Erik D. Præstegaard og Susanne Bisgaard.

Greens Boghandel består

Johannes og Dorthe Green stod for Greens Boghandel i 45 år. De sidste otte-ni år kom der en repræsentant, Søren Barslund, fra nogle af de gode forlag, bl.a. Gyldendal. Når Johannes havde bestilt bøger, drak de en kop kaffe sammen, og så sagde Søren år ud og år ind: „Green, jeg kommer jo i alle landets boglader, og den her, det er den, jeg allerhelst vil have, er den ikke til salg?“. „Nej,“ sagde Johannes! Med tiden blev Johannes dog moden. „Søren, når sidste bind af Den Store Danske Encyklopædi udkommer, så er bogladen til salg.“ Greens Boghandel var formentlig danmarksmester i at sælge det fantastiske bogværk. Året efter stillede Søren i bogladen og sagde: „Sidste del af Den Store Danske Encyklopædi kommer her til oktober … !” „Ja, det står jeg ved, hvis vi kan blive enige,“ svarede Johannes.

 

Søren Barslund, foto Christian Stæhr

 

De blev heldigvis enige til alles tilfredshed. Søren greb familiens Greens stafet i en grad, så det også i 2024 er utænkeligt for trofaste kunder, at Greens Boghandel skulle ophøre med at eksistere. Han har anbefalet bøger til sine kunder, skaffet bøger hjem og afholdt mange gode arrangementer i kælderen. En trofast kunde, Susanne Danig, hvis familie har boet i området i generationer, fortæller om et nært samarbejde med Søren omkring teater: ”Jeg vil meget gerne citeres for det støttende og åbne samarbejde Søren altid har mødt mig med”. Det har aldrig været svært at få forfattere til at komme til et arrangement i Greens Boghandel. Og med hensyn til vinsmagninger siger Erik D. Præstegaard: ”Sørens smag for ’bedre vine’ kunne kunderne nyde godt af ved eksklusive vinsmagninger i kælderen, hvor vin tillige kunne købes.”

Greens Boghandel i dag

Søren har gjort en kæmpe indsats for at bevare Greens Boghandel, som ingen af områdets beboere ville være foruden. Fra marts 2024 har Michael Bjørn Nellemann og de litterære ildsjæle fra Thiemers Magasin overtaget den hyggelige boghandel på Sorgenfri Torv. Det er Michaels vision at bevare Greens Boghandel som det lokale, litterære samlingspunkt, som vi alle holder af.

 

Michael Bjørn Nellemann